Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic zyskają swoich liderów i liderki higieny cyfrowej
Wiedzę na temat higieny cyfrowej i narzędzia wspierające działania na rzecz lokalnej społeczności zdobędzie 25 osób wyłonionych w drodze rekrutacji do programu „Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”. Pilotaż programu organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundację „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” odbędzie się w Wałbrzychu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta.
Higiena cyfrowa to zachowania chroniące zdrowie związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu. Potrzebna jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym, czego dowiodło Ogólnopolskie Badanie Higieny Cyfrowej 2022. Wynika z niego, że tylko 14% osób kontroluje swój czas ekranowy, a zaledwie 1 na 5 osób unika używania telefonu przed snem.
- Używanie telefonów i internetu w sposób ryzykowny dla zdrowia stało się problemem społecznym i dotyczy w zasadzie wszystkich grup wiekowych. I chociaż o edukacji cyfrowej najczęściej myślimy o tym w kategoriach dzieci i młodzieży, to potrzebują jej wszystkie grupy wiekowe, zarówno przemęczeni ekranowo dorośli, jak i seniorzy, którzy coraz intensywniej korzystają z sieci. Dlatego ideą naszego programu jest inspirowanie lokalnych społeczności do działań na rzecz promocji higieny cyfrowej. Naszym zdaniem w lokalnej edukacji społecznej najlepsze są osoby, które mieszkają w danej społeczności i znają jej specyfikę oraz potrzeby – mówi Magdalena Bigaj, twórczyni Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa i autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.
Program skierowany jest do osób, które działają lub chcą działać na rzecz lokalnych społeczności i promować higienę cyfrową oraz odpowiedzialne używanie telefonów i internetu. Pilotażowa edycja odbędzie się dla Wałbrzycha i gmin ościennych. Uczestnikami programu mogą być m. in.: nauczycieli i nauczycielek, osób pracujących w szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, samorządach, ośrodkach kultury czy lokalnych organizacjach społecznych.
- Z internetu korzysta dzisiaj ponad 5 miliardów ludzi na Ziemi. A W Polsce blisko 90% populacji kraju. A zatem dbanie o mieszkańców oznacza dzisiaj nie tylko troskę o to, co ich otacza fizycznie, ale także o przestrzeń cyfrową, w której się poruszają. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcą zostać lokalnymi liderami i liderkami higieny cyfrowej, by odważnie działali na rzecz naszej wałbrzyskiej społeczności – mówi prezydent miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.
W ramach bezpłatnego programu szkoleniowego przewidziano:
Zgłoszenia do programu “Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej” odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną. W wiadomości wysłanej na adres liderzy@cyfroweobywatelstwo.pl należy przesłać następujące informacje: imię i nazwisko, numer telefonu, wykonywany zawód, opcjonalnie nazwę reprezentowanej instytucji oraz informację o tym, w jaki sposób kandydat lub kandydatka chcieliby wykorzystać zdobyta wiedzę. Informacja o dotychczasowych działaniach na rzecz lokalnej społeczności będzie mile widziana, choć nie jest wymagana. W procesie rekrutacji zostanie wyłonionych 25 uczestników.
Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej: cyfroweobywatelstwo.pl/liderzy.
Źródło: um.walbrzych.pl
Sieć pomocy - rodzina bez przemocy to hasło projektu realizowanego w Dzierżoniowie od stycznia do końca roku. Projekt „Wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej - utworzenie Centrum dla Rodzin w Gminie Miejskiej Dzierżoniów” jest realizowany w ramach Programu „Sprawiedliwość” finansowanego ze środków funduszy norweskich i środków krajowych. Ponad 380 tysięcy złotych zaplanowano na działania projektowe, które zostaną w całości sfinansowane z funduszy norweskich i środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
czytaj więcejBlisko 80 uczestników wzięło udział w Biegu Wielkich Serduch, który w tym roku odbył się już po raz trzeci w Bielawie. Celem wydarzenia było wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez zbiórkę pieniędzy. Bieg odbywał się w dniu poprzedzającym 31. Finał WOŚP.
czytaj więcejZima to niezwykle trudny czas dla zwierząt, szczególnie czworonogów wychodzących czy przebywających poza domem. Kochający i odpowiedzialni właściciele na pewno dokładają wszelkich starań do tego, by ich podopieczni mieli się dobrze o każdej porze roku. Oto kilka wskazówek, jak możemy jeszcze lepiej zadbać o zwierzęta w tym trudnym dla nich czasie.
czytaj więcejTo już 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Orkiestra w tym roku gra na rzecz walki z sepsą - zarówno dla młodych, jak i starszych - w każdym wieku! WOŚP wspiera również Głuszyca. Już 29 stycznia każdy mieszkaniec Głuszycy może wspomóc akcję poprzez dorzucenie swojego wkładu - czy to do puszki wolontariuszy kwestujących na ulicach, czy to biorąc udział w finałowym wydarzeniu w Centrum Kultury - MBP.
czytaj więcejKażdy z nas wie, jak to jest, gdy nagotuje się za dużo jedzenia na święta czy inne okazje. Przez kolejne dni trzeba zjadać niemal na siłę przygotowane potrawy, bo jeśli nie zdążymy, zmarnujemy pożywienie. Nie musi tak się jednak dziać! Jeśli mamy nadmiar jedzenia, możemy się po prostu podzielić z innymi. I nie tylko od święta! W Dzierżoniowie można takie jedzenie po prostu zostawić w lodówce społecznej. Warto dzielić się z innymi nie tylko z okazji świąt!
czytaj więcej