W Świdnicy ruszył punkt Biura Porad Obywatelskich. Mimo że oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na piątek, 15 maja, to osoby potrzebujące porady obywatelskiej mogą z niej skorzystać w każdą środę w godz. 14.00-18.00.
Wystarczy umówić się wcześniej telefonicznie lub przyjść osobiście. Nowe biuro działa w budynku przy ul. 1 Maja 23/10 i kieruje nim Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka i Obywatela „St.O.P.”, które od maja 2006 roku prowadzi identyczną działalność w Wałbrzychu.
- W naszych biurach umożliwiamy mieszkańcom dostęp do poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego. Nasze usługi świadczymy bezpłatnie, zapewniając dostęp do aktualnej informacji obywatelskiej i prawnej, przekazanej przez wykwalifikowanego doradcę w sposób jasny i zrozumiały. Doradca wyjaśnia, pokazuje możliwości rozwiązania problemu i pomaga napisać stosowne pismo – tłumaczy Wanda Bielańska prezes stowarzyszenia „St.O.P.” i dodaje. – Korzystający z naszych porad cieszą się, że świadczymy je bezpłatnie. Chwalą sobie również poufność udzielanych porad i bezstronność, ponieważ jesteśmy apolityczni.
Lokal, w którym biuro działa w Świdnicy bezpłatnie udostępniły władze miasta.
- Niezwykle ważną rzeczą jest, by mieszkańcy znali swoje prawa. Dzięki temu łatwiej mogą rozwiązywać problemy, czy też uzyskać pomoc. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, ale i negatywnych emocji przy załatwianiu nawet prostych spraw. Jak wiemy nieznajomość prawa nie zwalnia nas od odpowiedzialności. Niezwykle ważny jest również fakt, że w świdnickim biurze porad świdniczanie mogą liczyć na rzetelną pomoc świadczoną, przez wykwalifikowane osoby – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Jak zapewniają przedstawiciele stowarzyszenia w Świdnicy planują rozszerzać swoją działalność.
- Jeśli świdnicki punkt będzie odwiedzało wielu mieszkańców, to z pewnością będziemy częściej obecni – zapowiada Wanda Bielańska.
* * *
W świdnickim punkcie Biura Porad Obywatelskich można uzyskać pomoc w zakresie spraw:
- rodzinnych (np. alimenty, podziały majątku itp.),
- mieszkaniowych (zadłużenia, wynajmu, zaleganie z opłatami, sprawy spadkowe itp.),
- świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- świadczeń socjalnych (pomoc rzeczowa i materialna, przysługujące dodatki, kryteria udzielania pomocy itp.),
- zatrudnienia (kodeks pracy, rodzaje zatrudnienia, prawa kobiet w ciąży itp.),
- bezrobocia (doradztwo w zakresie formułowania CV, aktywne formy poszukiwania pracy itp.), procedury administracyjnej, cywilnej i karnej.
Doradcy udzielają porad osobiście, a także telefonicznie (074 665-16-60), listownie (ul. Mickiewicza 29, 58-300 Wałbrzych), za pomocą poczty elektronicznej (e-mail: wbpo@poczta.fm) oraz komunikatorów: GG (nr 4598538), Skype (BPOWalbrzch).
Punkt Porad w Świdnicy działa w budynku, przy ul. 1-Maja 23/10, w środy w godz. 14.00-18.00.
***
Świdnicki punkt Biura Porad Obywatelskich powstał w ramach projektu „Biuro Porad Obywatelskich – poMOC dla Ciebie i Twojej rodziny”, zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Źródło: um.swidnica.pl
roman 2009.05.10 11:40:40 IP: 62.141.212.165 | Witam,brawo Panie Prezydencie Murdzek za udostępnienie bezpłatnie lokalu na biuro i,że w Świdnicy nareszcie będzie gdzie udać się po pomoc prawną. |
Wraz z klubem MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój udało się nam pozyskać środki na realizację projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój”, który realizowany będzie w ramach akcji PZU Pomoc To Moc w naszym mieście.
Celem projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój” jest wyposażenia miasta w defibrylatory AED oraz przeszkolenie 200 mieszkańców, uczniów i pracowników urzędu, czy szkół z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i obsługi AED. W chwili obecnej oczekujemy na sformalizowanie współpracy z PZU, poprzez podpisanie stosownej umowy, która umożliwi rozpoczęcie realizacji projektu na terenie naszej gminy. Kwota wsparcia jaką uzyskaliśmy z PZU w ramach projektu to ostatecznie 61.803zł., co pozwoli oprócz przeprowadzenia kilku cykli szkoleń na zakup 10 defibrylatorów AED Samaritan Pad 350p wraz z szafkami do ich przechowywania. Defibrylatory zostaną rozlokowane w kluczowych dla miasta miejscach, miedzy innymi w Urzędzie Miasta, Bibliotece, Domu Zdrojowym, czy Pijalni Wód Mineralnych. Projekt cieszy się poparciem Burmistrza Szczawna-Zdroju, Pana Marka Fedoruka, który zaoferował swoją pomoc przy jego realizacji. Cieszymy się, że nasz projekt został pozytywnie odebrany przez samego gospodarza miasta, co z pewnością wpłynie na jego promocję wśród mieszkańców naszej gminy.
Klub MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój po udanym projekcie dotyczącym przekazania defibrylatora AED na Halę Sportową w Szczawnie-Zdroju i przeszkoleniu 50 dzieci z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, chciałby dalej kontynuować swoją działalność w tym kierunku.
czytaj więcejFundacja „Na Pomoc Zwierzętom” powstała w Boguszowie – Gorcach w 2014. Jednak jej założycielka - Joanna Sobina od kilkunastu lat działa aktywnie - ratując z opresji chore, poszkodowane przez los, wyrzucone, bite i niechciane zwierzęta. Obecnie pod opieką Fundacji przebywa blisko ponad 78 psów i kilkanaście kotów. Dla których szukamy odpowiedzialnych, dobrych domów. Liczba ta stale się zmienia. Na jedno adoptowane zwierzę przypada kilka kolejnych potrzebujących pomocy zarówno weterynaryjnej, jak i behawioralnej. Zadania Fundacji to również interwencje, wizyty przed i po adopcyjne, organizowanie zbiórek na rzecz podopiecznych oraz edukacja społeczeństwa. Krzewienie idei sterylizacji i kastracji zwierząt, która jest kwestią kluczową w zapobieganiu bezdomności.
czytaj więcejW dniu 14 maja na hali sportowej w Szczawnie-Zdroju nastąpiło oficjalne przekazanie na ręce Burmistrza Pana Marka Fedoruka defibrylatora AED Samaritan Pad. Darczyńcą urządzenia był Pan Piotr Pacho z Gliwic, który między innymi dzięki takiemu urządzeniu został uratowany 28 lutego na lotnisku w Pyrzowicach. Pan Piotr skorzystał z programu Forward Hearts, który prowadzi firma HeartSine i otrzymany defibrylator postanowił przekazać właśnie na halę sportową w Szczawnie-Zdroju. Przekazanie defibrylatora odbyło się w obecności Pani Anny Jany i Pani Beaty Świątek z firmy HS Medical Poland, która to jest oficjalnym przedstawicielem firmy HeartSine w Polsce.
czytaj więcejZa pośrednictwem Internetu załatwiamy dziś bardzo wiele spraw - zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Jako użytkownicy sieci jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw związanych z naszymi danymi oraz istotnymi informacjami przechowywanymi na naszych urządzaniach.
Poniżej kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Naprawdę warto ich przestrzegać!
Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.