W Świdnicy ruszył punkt Biura Porad Obywatelskich. Mimo że oficjalne otwarcie placówki zaplanowano na piątek, 15 maja, to osoby potrzebujące porady obywatelskiej mogą z niej skorzystać w każdą środę w godz. 14.00-18.00.
Wystarczy umówić się wcześniej telefonicznie lub przyjść osobiście. Nowe biuro działa w budynku przy ul. 1 Maja 23/10 i kieruje nim Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka i Obywatela „St.O.P.”, które od maja 2006 roku prowadzi identyczną działalność w Wałbrzychu.
- W naszych biurach umożliwiamy mieszkańcom dostęp do poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego. Nasze usługi świadczymy bezpłatnie, zapewniając dostęp do aktualnej informacji obywatelskiej i prawnej, przekazanej przez wykwalifikowanego doradcę w sposób jasny i zrozumiały. Doradca wyjaśnia, pokazuje możliwości rozwiązania problemu i pomaga napisać stosowne pismo – tłumaczy Wanda Bielańska prezes stowarzyszenia „St.O.P.” i dodaje. – Korzystający z naszych porad cieszą się, że świadczymy je bezpłatnie. Chwalą sobie również poufność udzielanych porad i bezstronność, ponieważ jesteśmy apolityczni.
Lokal, w którym biuro działa w Świdnicy bezpłatnie udostępniły władze miasta.
- Niezwykle ważną rzeczą jest, by mieszkańcy znali swoje prawa. Dzięki temu łatwiej mogą rozwiązywać problemy, czy też uzyskać pomoc. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, ale i negatywnych emocji przy załatwianiu nawet prostych spraw. Jak wiemy nieznajomość prawa nie zwalnia nas od odpowiedzialności. Niezwykle ważny jest również fakt, że w świdnickim biurze porad świdniczanie mogą liczyć na rzetelną pomoc świadczoną, przez wykwalifikowane osoby – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Jak zapewniają przedstawiciele stowarzyszenia w Świdnicy planują rozszerzać swoją działalność.
- Jeśli świdnicki punkt będzie odwiedzało wielu mieszkańców, to z pewnością będziemy częściej obecni – zapowiada Wanda Bielańska.
* * *
W świdnickim punkcie Biura Porad Obywatelskich można uzyskać pomoc w zakresie spraw:
- rodzinnych (np. alimenty, podziały majątku itp.),
- mieszkaniowych (zadłużenia, wynajmu, zaleganie z opłatami, sprawy spadkowe itp.),
- świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- świadczeń socjalnych (pomoc rzeczowa i materialna, przysługujące dodatki, kryteria udzielania pomocy itp.),
- zatrudnienia (kodeks pracy, rodzaje zatrudnienia, prawa kobiet w ciąży itp.),
- bezrobocia (doradztwo w zakresie formułowania CV, aktywne formy poszukiwania pracy itp.), procedury administracyjnej, cywilnej i karnej.
Doradcy udzielają porad osobiście, a także telefonicznie (074 665-16-60), listownie (ul. Mickiewicza 29, 58-300 Wałbrzych), za pomocą poczty elektronicznej (e-mail: wbpo@poczta.fm) oraz komunikatorów: GG (nr 4598538), Skype (BPOWalbrzch).
Punkt Porad w Świdnicy działa w budynku, przy ul. 1-Maja 23/10, w środy w godz. 14.00-18.00.
***
Świdnicki punkt Biura Porad Obywatelskich powstał w ramach projektu „Biuro Porad Obywatelskich – poMOC dla Ciebie i Twojej rodziny”, zrealizowanego przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Źródło: um.swidnica.pl
roman 2009.05.10 11:40:40 IP: 62.141.212.165 | Witam,brawo Panie Prezydencie Murdzek za udostępnienie bezpłatnie lokalu na biuro i,że w Świdnicy nareszcie będzie gdzie udać się po pomoc prawną. |
Każdy z nas wie, jak to jest, gdy nagotuje się za dużo jedzenia na święta czy inne okazje. Przez kolejne dni trzeba zjadać niemal na siłę przygotowane potrawy, bo jeśli nie zdążymy, zmarnujemy pożywienie. Nie musi tak się jednak dziać! Jeśli mamy nadmiar jedzenia, możemy się po prostu podzielić z innymi. I nie tylko od święta! W Dzierżoniowie można takie jedzenie po prostu zostawić w lodówce społecznej. Warto dzielić się z innymi nie tylko z okazji świąt!
czytaj więcejW szpitalach na Dolnym Śląsku potrzebna krew. Przebywa tam wielu pacjentów, którym Twoja krew może uratować życie. Zapasy krwi grup ujemnych 0 (-), A(-), B (-) oraz grupy 0 (+) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu szybko się kończą, obecnie ich stan jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego krew jest bardzo potrzebna, a mieszkańcy województwa oddający krew są ratunkiem w tej sytuacji dla wielu pacjentów. Liczy się każda kropla krwi…
czytaj więcejW maju tego roku wałbrzyszanin Paweł Biel przeżył wypadek samochodowy w wyniku którego stracił obie nogi. Zawsze był sprawnym, aktywnym mężczyzną, a sport stanowił jego główne hobby. Teraz zbiera na protezy, by znów postawić krok.
czytaj więcejZrzutka dla Damiana Stolarczyka "Jaśka" na rehabilitację, leczenie wzroku i słuchu po wypadku.
Drodzy przyjaciele i rodzino, zwracamy się do was z ogromną prośbą o wsparcie dla naszego Damiana. Jak wiecie Damian 18 czerwca tego roku miał wypadek motocyklowy który wywrócił jego życie do góry nogami. Zawsze był aktywny. Jest wiernym kibicem Wałbrzyskiego Górnika, od 10 lat jeździ na prawie wszystkie mecze. Jego hobby to sport, góry i czytanie. Nie potrafił leniuchować, posiadał dwie prace w których ma wspaniałych przyjaciół. To wszystko niestety od dwóch miesięcy jest dla niego nieosiagalne. Na chwilę po wypadku wydawało się że wyjdzie z tego bez większego szwanku lecz niestety jest dokładnie odwrotnie. Po około miesiącu dopiero opuścił OIOM. Do dnia dzisiejszego przebywa na chirurgi ogólnej w Wałbrzychu, niestety nie słyszy, nie widzi, i nie wstaje z łóżka, powoli zaczyna wracać mu świadomość gdzie jest, co się stało i jakie konsekwencje przyniósł mu wypadek. Na chwilę obecną lekko poprawił się wzrok ale słuch niestety zerowy. Zaczynamy fizjo terapię i szukamy wyspecjalizowanego ośrodka który mógłby jakoś pomóc że sluchem. Nie wiemy jak długo potrwa jego hospitalizacja i powrót do zdrowia ale napewno powrót do formy zajmie mu bardzo dużo czasu, wysiłku fizycznego i psychicznego. Dlatego jeszcze raz wszystkich prosimy o wsparcie. Będziemy na bieżąco starać się was informować o postępach w leczeniu.
6 września 2021r. ruszyła kolejna edycja konkursu grantowego Fundusz Toyoty - "Dobre pomysły zmieniają nasz świat" w aglomeracji wałbrzyskiej i powiecie oławskim.
Fundusz Toyoty stworzony przez fabrykę Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach co roku wspiera oryginalne i ciekawe projekty organizacji non-profit, które realizowane są w aglomeracji wałbrzyskiej lub powiecie oławskim, zakładają trwałą zmianę w otoczeniu i związane obszarami priorytetowymi firmy, którymi są: ekologia, edukacja techniczna, sport, bezpieczeństwo na drogach oraz poprawa mobilności/swoboda poruszania się.