Już teraz można skorzystać z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji. Jeśli więc ktoś z naszych czytelników potrzebuje pomocy mediatora, doradcy czy prawnika, a jest w trudnej sytuacji życiowej (np. zadłużenie i potrzeba rozłożenia go na raty, kłopoty mieszkaniowe, pracownicze, problem z wypłacaniem alimentów, odziedziczenie długu itp.), może zgłosić się do pobliskiej instytucji po pomoc. Poniżej miejsca i terminy usług doradczych.
Organizatorem tej formy pomocy jest Ministerstwo Sprawiedliwości, a na terenie Powiatu Wałbrzyskiego punkty, w których otrzymacie Państwo poradę, zlokalizowane są:
Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, al. Wyzwolenia 24, 58-300 Wałbrzych;
w każdy wtorek w godzinach: 12:00 – 16:00
w każdy czwartek w godzinach: 09:00 – 13:00
w każdy piątek w godzinach: 09:00 – 13:00
Urząd Miejski w Boguszowie – Gorcach, ul. Odrodzenia 1, 58 -370 Boguszów-Gorce
w każdy czwartek w godzinach: 11:30 – 15:30
w każdy piątek w godzinach: 10:00 – 14:00
Centrum Usług Socjalnych, ul. Piastowska 11, 58-330 Jedlina-Zdrój;
w każdy wtorek w godzinach: 12:00 – 16:00
Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju, ul. T. Kościuszki 19, 58-310 Szczawno-Zdrój;
w każdy poniedziałek w godzinach 09:00 – 13:00;
Biblioteka Centrum Kultury Czarny Bór, ul. Sportowa 44, 58-379 Czarny Bór;
w każdy poniedziałek w godzinach: 10:00 – 14:00;
Urząd Miejski w Głuszycy, ul. Parkowa 9, 58-340 Głuszyca;
w każdą środę w godzinach: 11:00 – 15:00;
Klub Seniora Stare Bogaczowice, ul. Główna 149, 58-312 Stare Bogaczowice;
w każdą środę w godzinach: 12:00 – 16:00.
Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej należy:
Zapisać się pod numerem telefonu: 74/846-05-48 ( w godzinach pracy urzędu)
lub przesłać zgłoszenie na adres e-mail: poradyprawne@powiatwalbrzyski.pl
albo zarejestrować się samodzielnie poprzez elektroniczny moduł rejestracji utworzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://np.ms.gov.pl/
W jaki sposób skorzystać z nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich oraz mediacji?
1. Kto może skorzystać.
Każdy, kto znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy;
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (osoba samozatrudniona) niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych przedsiębiorców ma charakter pomocy de minimis.
2. Nieodpłatna pomoc prawna
Prawnik udzieli nieodpłatnej pomocy prawnej przykładowo w sytuacjach sporu z pracodawcą, spółdzielnią lub sąsiadem, reklamacji w sklepie. Udzieli informacji i przygotuje projekt potrzebnego pisma, w tych sprawach, które nie toczą się przed sądem. A jeżeli sprawa jest już w sądzie, to napisze projekt pisma o zwolnienie z kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
3. Doradca obywatelski
Doradca służy nieodpłatną poradą obywatelską. Zaproponuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji. Będzie wspierał w rozwiązaniu problemu. Wskaże przysługujące prawa i spoczywające na Tobie obowiązki, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie plan działania i pomoże w jego realizacji.
4. Mediacja – Jeżeli jesteś w sporze i chcesz się porozumieć – skorzystaj z nieodpłatnej mediacji. Mediator przeprowadzi mediację pomiędzy Tobą a inną osobą, grupą osób lub instytucją, jak np. bank, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia itd. A jeśli nie jesteś pewien, czy mediacja znajdzie zastosowanie do twojej sprawy – przyjdź po informacje.
Uwaga: Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje prowadzone ze skierowania sądu oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Źródło: walim.pl
Każdy z nas wie, jak to jest, gdy nagotuje się za dużo jedzenia na święta czy inne okazje. Przez kolejne dni trzeba zjadać niemal na siłę przygotowane potrawy, bo jeśli nie zdążymy, zmarnujemy pożywienie. Nie musi tak się jednak dziać! Jeśli mamy nadmiar jedzenia, możemy się po prostu podzielić z innymi. I nie tylko od święta! W Dzierżoniowie można takie jedzenie po prostu zostawić w lodówce społecznej. Warto dzielić się z innymi nie tylko z okazji świąt!
czytaj więcejW szpitalach na Dolnym Śląsku potrzebna krew. Przebywa tam wielu pacjentów, którym Twoja krew może uratować życie. Zapasy krwi grup ujemnych 0 (-), A(-), B (-) oraz grupy 0 (+) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu szybko się kończą, obecnie ich stan jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego krew jest bardzo potrzebna, a mieszkańcy województwa oddający krew są ratunkiem w tej sytuacji dla wielu pacjentów. Liczy się każda kropla krwi…
czytaj więcejW maju tego roku wałbrzyszanin Paweł Biel przeżył wypadek samochodowy w wyniku którego stracił obie nogi. Zawsze był sprawnym, aktywnym mężczyzną, a sport stanowił jego główne hobby. Teraz zbiera na protezy, by znów postawić krok.
czytaj więcejZrzutka dla Damiana Stolarczyka "Jaśka" na rehabilitację, leczenie wzroku i słuchu po wypadku.
Drodzy przyjaciele i rodzino, zwracamy się do was z ogromną prośbą o wsparcie dla naszego Damiana. Jak wiecie Damian 18 czerwca tego roku miał wypadek motocyklowy który wywrócił jego życie do góry nogami. Zawsze był aktywny. Jest wiernym kibicem Wałbrzyskiego Górnika, od 10 lat jeździ na prawie wszystkie mecze. Jego hobby to sport, góry i czytanie. Nie potrafił leniuchować, posiadał dwie prace w których ma wspaniałych przyjaciół. To wszystko niestety od dwóch miesięcy jest dla niego nieosiagalne. Na chwilę po wypadku wydawało się że wyjdzie z tego bez większego szwanku lecz niestety jest dokładnie odwrotnie. Po około miesiącu dopiero opuścił OIOM. Do dnia dzisiejszego przebywa na chirurgi ogólnej w Wałbrzychu, niestety nie słyszy, nie widzi, i nie wstaje z łóżka, powoli zaczyna wracać mu świadomość gdzie jest, co się stało i jakie konsekwencje przyniósł mu wypadek. Na chwilę obecną lekko poprawił się wzrok ale słuch niestety zerowy. Zaczynamy fizjo terapię i szukamy wyspecjalizowanego ośrodka który mógłby jakoś pomóc że sluchem. Nie wiemy jak długo potrwa jego hospitalizacja i powrót do zdrowia ale napewno powrót do formy zajmie mu bardzo dużo czasu, wysiłku fizycznego i psychicznego. Dlatego jeszcze raz wszystkich prosimy o wsparcie. Będziemy na bieżąco starać się was informować o postępach w leczeniu.
6 września 2021r. ruszyła kolejna edycja konkursu grantowego Fundusz Toyoty - "Dobre pomysły zmieniają nasz świat" w aglomeracji wałbrzyskiej i powiecie oławskim.
Fundusz Toyoty stworzony przez fabrykę Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach co roku wspiera oryginalne i ciekawe projekty organizacji non-profit, które realizowane są w aglomeracji wałbrzyskiej lub powiecie oławskim, zakładają trwałą zmianę w otoczeniu i związane obszarami priorytetowymi firmy, którymi są: ekologia, edukacja techniczna, sport, bezpieczeństwo na drogach oraz poprawa mobilności/swoboda poruszania się.