Na terenie wałbrzyskiego Oddziału ZUS dwie kobiety odwiedzają seniorów w mieszkaniach i proponują badanie lekarskie, którego celem jest rzekome zwiększenie kwoty wypłacanej przez Zakład emerytury. Oszustki proszą także o udostępnienie dokumentów oraz odcinka wypłaty emerytury.
- O tym incydencie dowiedzieliśmy się od mieszkanki Świdnicy, która powiedziała, że kobiety podały się za pracownice ZUS a jedna z nich twierdziła, że jest lekarzem i zbada seniorkę żeby sprawdzić czy należy jej się wyższa emerytura - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ponieważ prosiły o pokazanie dokumentów mamy bardzo poważne podstawy, aby przypuszczać, że kobiety te wyłudzają dane, które mogą wykorzystać działając na szkodę osób, które odwiedzają –– dodaje rzeczniczka.
Zaniepokojona klientka odwiedziła swoją lokalną placówkę ZUS w Świdnicy gdzie poinformowała pracowników o tym fakcie oraz złożyła pisemne oświadczenie, w którym podkreśliła, że rzekoma lekarka zbadała jej kręgosłup doszukując się wyimaginowanych schorzeń, za które seniorka mogłaby dostać dodatkowe pieniądze z ZUS.
- To już kolejny pomysł oszustów na wyłudzenie danych, jednak nie zdarzyło nam się do tej pory żeby posuwali się do „badania” emerytów w ich domach – dodaje rzeczniczka. – Dlatego przestrzegamy naszych klientów, często ludzi chorych i starszych przed przyjmowaniem w domu osób podających się za pracowników Zakładu. Wyjaśniam, że ZUS kontaktuje się ze swoimi klientami z reguły w formie pisemnej – za pośrednictwem poczty – lub telefonicznie - przestrzega.
Wizyta pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta jest możliwa tylko w ściśle określonych wypadkach. Wtedy, gdy pracownik ZUS przeprowadza kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego lub wtedy, gdy przychodzi na kontrolę płatnika składek, jeśli siedziba firmy jest w tym samym miejscu, co adres zamieszkania. Na kontrolę zwolnienia przychodzi bez uprzedzenia, ale inspektorzy kontrolujący firmę zawsze umawiają się na wizytę z jej właścicielem z odpowiednim wyprzedzeniem. Więc jeśli nie jesteśmy na zwolnieniu lekarskim ani nie prowadzimy działalności gospodarczej nie wpuszczajmy osoby podającej się za pracownika ZUS do domu.
Pracownik ZUS, który przychodzi na kontrolę zawsze posiada legitymację, którą ma obowiązek przedstawić do wglądu. Pracownik Zakładu nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie żąda dokumentów takich jak: legitymacja emeryta-rencisty czy decyzji o przyznanym świadczeniu.
- Apeluję o dużą ostrożność i przypominam, aby danych o otrzymywanych świadczeniach z ZUS nie udostępniać osobom obcym. Nie wolno pokazywać również dokumentów, takich jak: legitymacja emeryta - rencisty czy decyzja o przyznanym świadczeniu gdyż dane z tych dokumentów mogą zostać wykorzystane do nieuczciwych celów - apeluje Iwona Kowalska-Matis.
Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość, co do wiarygodności kontaktujących się osób można skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00 lub z policją.
Wraz z klubem MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój udało się nam pozyskać środki na realizację projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój”, który realizowany będzie w ramach akcji PZU Pomoc To Moc w naszym mieście.
Celem projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój” jest wyposażenia miasta w defibrylatory AED oraz przeszkolenie 200 mieszkańców, uczniów i pracowników urzędu, czy szkół z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i obsługi AED. W chwili obecnej oczekujemy na sformalizowanie współpracy z PZU, poprzez podpisanie stosownej umowy, która umożliwi rozpoczęcie realizacji projektu na terenie naszej gminy. Kwota wsparcia jaką uzyskaliśmy z PZU w ramach projektu to ostatecznie 61.803zł., co pozwoli oprócz przeprowadzenia kilku cykli szkoleń na zakup 10 defibrylatorów AED Samaritan Pad 350p wraz z szafkami do ich przechowywania. Defibrylatory zostaną rozlokowane w kluczowych dla miasta miejscach, miedzy innymi w Urzędzie Miasta, Bibliotece, Domu Zdrojowym, czy Pijalni Wód Mineralnych. Projekt cieszy się poparciem Burmistrza Szczawna-Zdroju, Pana Marka Fedoruka, który zaoferował swoją pomoc przy jego realizacji. Cieszymy się, że nasz projekt został pozytywnie odebrany przez samego gospodarza miasta, co z pewnością wpłynie na jego promocję wśród mieszkańców naszej gminy.
Klub MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój po udanym projekcie dotyczącym przekazania defibrylatora AED na Halę Sportową w Szczawnie-Zdroju i przeszkoleniu 50 dzieci z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, chciałby dalej kontynuować swoją działalność w tym kierunku.
czytaj więcejFundacja „Na Pomoc Zwierzętom” powstała w Boguszowie – Gorcach w 2014. Jednak jej założycielka - Joanna Sobina od kilkunastu lat działa aktywnie - ratując z opresji chore, poszkodowane przez los, wyrzucone, bite i niechciane zwierzęta. Obecnie pod opieką Fundacji przebywa blisko ponad 78 psów i kilkanaście kotów. Dla których szukamy odpowiedzialnych, dobrych domów. Liczba ta stale się zmienia. Na jedno adoptowane zwierzę przypada kilka kolejnych potrzebujących pomocy zarówno weterynaryjnej, jak i behawioralnej. Zadania Fundacji to również interwencje, wizyty przed i po adopcyjne, organizowanie zbiórek na rzecz podopiecznych oraz edukacja społeczeństwa. Krzewienie idei sterylizacji i kastracji zwierząt, która jest kwestią kluczową w zapobieganiu bezdomności.
czytaj więcejW dniu 14 maja na hali sportowej w Szczawnie-Zdroju nastąpiło oficjalne przekazanie na ręce Burmistrza Pana Marka Fedoruka defibrylatora AED Samaritan Pad. Darczyńcą urządzenia był Pan Piotr Pacho z Gliwic, który między innymi dzięki takiemu urządzeniu został uratowany 28 lutego na lotnisku w Pyrzowicach. Pan Piotr skorzystał z programu Forward Hearts, który prowadzi firma HeartSine i otrzymany defibrylator postanowił przekazać właśnie na halę sportową w Szczawnie-Zdroju. Przekazanie defibrylatora odbyło się w obecności Pani Anny Jany i Pani Beaty Świątek z firmy HS Medical Poland, która to jest oficjalnym przedstawicielem firmy HeartSine w Polsce.
czytaj więcejZa pośrednictwem Internetu załatwiamy dziś bardzo wiele spraw - zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Jako użytkownicy sieci jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw związanych z naszymi danymi oraz istotnymi informacjami przechowywanymi na naszych urządzaniach.
Poniżej kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Naprawdę warto ich przestrzegać!
Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.