Za pośrednictwem Internetu załatwiamy dziś bardzo wiele spraw - zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Jako użytkownicy sieci jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw związanych z naszymi danymi oraz istotnymi informacjami przechowywanymi na naszych urządzaniach.
Poniżej kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Naprawdę warto ich przestrzegać!
Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
- Ochrona indywidualnych haseł dostępowych
Pamiętaj, aby Twoje hasła były wystarczająco długie i trudne do odgadnięcia (min 12 znaków). Nie udostępniaj ich osobom trzecim, a w różnych miejscach posługuj się różnymi hasłami.
- Każdorazowe wpisywanie haseł podczas logowania
Pamiętaj, że opcja zapamiętywania haseł, np. w przeglądarkach, nie jest bezpieczna. Często wygodne rozwiązanie wcale nie jest tym dobrym!
- Dobry program antywirusowy
Pamiętaj, aby korzystać z oprogramowania antywirusowego i regularnie je aktualizować, zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych.
- Tylko zaufane dostępy do sieci Internet
Pamiętaj, aby być ostrożnym, jeśli chodzi o korzystanie z niezabezpieczonych sieci wi-fi i zawsze używaj połączeń szyfrowanych.
- Rozważna obsługa poczty elektronicznej
Pamiętaj, że nie należy otwierać podejrzanych załączników od nadawców których nie znamy, ani klikać w linki niewiadomego pochodzenia.
- Prawidłowy adres url strony www
Pamiętaj, aby sprawdzać, czy serwis, na który się logujesz posiada certyfikat SSL (tzw. "zielona kłódka"). Taki certyfikat potwierdza poufność danych przesyłanych drogą elektroniczną.
- Wyloguj się po zakończeniu pracy
Pamiętaj, aby wylogować się po każdej sesji z serwisów czy systemów, na których pracowałeś. Nie bądź dla wygody zalogowany na stałe, bo bezpieczeństwo jest zdecydowanie ważniejsze!
- Cierpliwość i dociekliwość w razie wątpliwości
Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien, że czynność, którą chcesz wykonać, jest bezpieczna, dobrze jest poszukać na ten temat więcej informacji w sieci. Nie zapominaj o zasadzie ograniczonego zaufania.
- Dbaj o swoją prywatność w sieci
Pamiętaj, aby zachować rozsądek przy publikowaniu w sieci (na przykład na Facebooku) prywatnych informacji czy też zdjęć. Czasami mogą one zostać wykorzystane w nieuczciwym celu, nawet bez Twojej wiedzy.
- Dokładne zapoznawanie się z treścią regulaminów usług
Pamiętaj, aby zwracać uwagę również na treść pisaną mniejszą czcionką, często właśnie w taki sposób zapisane są ważne pod względem Twojego bezpieczeństwa informacje.
Wraz z klubem MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój udało się nam pozyskać środki na realizację projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój”, który realizowany będzie w ramach akcji PZU Pomoc To Moc w naszym mieście.
Celem projektu „Bezpieczna Gmina Szczawno-Zdrój” jest wyposażenia miasta w defibrylatory AED oraz przeszkolenie 200 mieszkańców, uczniów i pracowników urzędu, czy szkół z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i obsługi AED. W chwili obecnej oczekujemy na sformalizowanie współpracy z PZU, poprzez podpisanie stosownej umowy, która umożliwi rozpoczęcie realizacji projektu na terenie naszej gminy. Kwota wsparcia jaką uzyskaliśmy z PZU w ramach projektu to ostatecznie 61.803zł., co pozwoli oprócz przeprowadzenia kilku cykli szkoleń na zakup 10 defibrylatorów AED Samaritan Pad 350p wraz z szafkami do ich przechowywania. Defibrylatory zostaną rozlokowane w kluczowych dla miasta miejscach, miedzy innymi w Urzędzie Miasta, Bibliotece, Domu Zdrojowym, czy Pijalni Wód Mineralnych. Projekt cieszy się poparciem Burmistrza Szczawna-Zdroju, Pana Marka Fedoruka, który zaoferował swoją pomoc przy jego realizacji. Cieszymy się, że nasz projekt został pozytywnie odebrany przez samego gospodarza miasta, co z pewnością wpłynie na jego promocję wśród mieszkańców naszej gminy.
Klub MKS Mazbud Basket Szczawno-Zdrój po udanym projekcie dotyczącym przekazania defibrylatora AED na Halę Sportową w Szczawnie-Zdroju i przeszkoleniu 50 dzieci z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, chciałby dalej kontynuować swoją działalność w tym kierunku.
czytaj więcejFundacja „Na Pomoc Zwierzętom” powstała w Boguszowie – Gorcach w 2014. Jednak jej założycielka - Joanna Sobina od kilkunastu lat działa aktywnie - ratując z opresji chore, poszkodowane przez los, wyrzucone, bite i niechciane zwierzęta. Obecnie pod opieką Fundacji przebywa blisko ponad 78 psów i kilkanaście kotów. Dla których szukamy odpowiedzialnych, dobrych domów. Liczba ta stale się zmienia. Na jedno adoptowane zwierzę przypada kilka kolejnych potrzebujących pomocy zarówno weterynaryjnej, jak i behawioralnej. Zadania Fundacji to również interwencje, wizyty przed i po adopcyjne, organizowanie zbiórek na rzecz podopiecznych oraz edukacja społeczeństwa. Krzewienie idei sterylizacji i kastracji zwierząt, która jest kwestią kluczową w zapobieganiu bezdomności.
czytaj więcejW dniu 14 maja na hali sportowej w Szczawnie-Zdroju nastąpiło oficjalne przekazanie na ręce Burmistrza Pana Marka Fedoruka defibrylatora AED Samaritan Pad. Darczyńcą urządzenia był Pan Piotr Pacho z Gliwic, który między innymi dzięki takiemu urządzeniu został uratowany 28 lutego na lotnisku w Pyrzowicach. Pan Piotr skorzystał z programu Forward Hearts, który prowadzi firma HeartSine i otrzymany defibrylator postanowił przekazać właśnie na halę sportową w Szczawnie-Zdroju. Przekazanie defibrylatora odbyło się w obecności Pani Anny Jany i Pani Beaty Świątek z firmy HS Medical Poland, która to jest oficjalnym przedstawicielem firmy HeartSine w Polsce.
czytaj więcejZa pośrednictwem Internetu załatwiamy dziś bardzo wiele spraw - zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Jako użytkownicy sieci jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw związanych z naszymi danymi oraz istotnymi informacjami przechowywanymi na naszych urządzaniach.
Poniżej kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Naprawdę warto ich przestrzegać!
Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.