20 osób niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu wałbrzyskiego ma szansę wziąć udział w nowatorskim projekcie przygotowanym przez Fundację Zielone Wzgórze. Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie dzięki funduszom pozyskanym przez fundację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
To niewątpliwie nowatorski projekt, który ma za zadanie wprowadzić do zawodu hotelarza i gastronoma osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Takie osoby świetnie sprawdzają się w tych zawodach. Są dokładne i mają wyjątkowe wyczucie smaku potraw – mówi prezes Fundacji Zielone Wzgórze Renata Chruszcz. Projekt rozpoczął się od rekrutacji beneficjentów, którymi są osoby z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu wałbrzyskiego. Zakładana grupa to 15 osób - uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy. To właśnie tam są niepełnosprawni, którzy w związku ze specyfiką placówek do których uczęszczają, raczej nigdy nie brali udziału w zajęciach z rehabilitacji zawodowej. Kolejną grupą która uzyska wsparcie w ramach projektu, będą rodzice tych beneficjentów. Zakłada się, że będzie to około 20 osób.- Chcemy udowodnić rodzicom, że ich dzieci mogą być samodzielne i doskonale pracować- przekonuje prezes fundacji Renata Chruszcz. W ramach projektu będzie także zakupione wyposażenie do czterech zawodowych pracowni symulacyjnych. Warsztaty odbywać się będą w jednym ze Środowiskowych Domów Samopomocy. Projektodawcy założyli, że ze względu na specyfikę osób, które obejmuje projekt, zajęcia praktyczne powinny najpierw odbywać się w przygotowanych pracowniach pod okiem instruktorów a dopiero potem na terenie faktycznych zakładów pracy. Zakupione zostaną stroje do wykonywania zawodu czyli fartuchy, rękawice, białe koszule, odzież ochronna i buty. Przeprowadzone zostaną zajęcia integracyjne mające na celu nawiązanie kontaktu pomiędzy uczestnikami warsztatów i prowadzącymi, budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w grupie oraz integracja grupy. W listopadzie uczestnicy projektu uczestniczyć będą w dwóch, trzydniowych wizytach studyjnych . To wyprawy do hoteli, w których niepełnosprawni odbędą praktyki zawodowe. Uczestnicy projektu mają zapewnione staże zawodowe w wałbrzyskich hotelach i restauracjach.
źródło: regionalnatv.pl
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejSzkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach serdecznie zaprasza na koncert charytatywny, który odbędzie się już 15 stycznia 2025 roku.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej