Wspólna akcja pomocy Bogatyni została zadeklarowana przez wszystkie samorządy naszego powiatu. Starosta Świdnicki na zwołanym dzisiaj spotkaniu rozmawiał z wójtami, burmistrzami i prezydentem o koordynacji akcji przekazywanej mieszkańcom Bogatyni pomocy. Będzie wsparcie finansowe i rzeczowe dla konkretnych rodzin. Nie zapomniano także o wsparciu dla najmłodszych.
Po tym jak woda zmiotła wszystko, co spotkała na swojej drodze Bogatynia próbuje podnieść się po powodzi. Pierwsze transporty, które pojechały z powiatu świdnickiego w zalane rejony już wracają do Świdnicy. Z informacji przekazanych od samorządów, które już pomogły zalanemu miastu wiadomo, że powoli próbuje się opanować panujący tam chaos, a załamani ludzie zabierają się za wielkie sprzątanie i odkażanie swoich domostw.
- „Otrzymaliśmy informację od burmistrza Bogatyni, że aktualnie najbardziej potrzebna jest pomoc w postaci środków czystości, wiader, łopat, rękawic gumowych, misek, ścierek, gumowców czy pampersów dla najmłodszych.”- zgodnie potwierdzają wójt Świdnicy Teresa Mazurek, wiceprezydent Waldemar Skórski i wiceburmistrz Świebodzic Zbigniew Opaliński, którzy wysłali już pierwsze transporty z darami dla powodzian.
Dary zbierają także pozostałe miejscowości: Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, które same dwukrotnie ucierpiały w tym roku z powodu podtopień. Ale to nie wszystko. Będzie także pomoc finansowa.
- „Zdecydowaliśmy wspólnie z samorządowcami naszego powiatu, że przekażemy Bogatyni pomoc finansową. Dodatkowo będziemy kontaktować się z MOPS-em i Urzędem Miasta w Bogatyni z prośbą o podanie nam, które rodziny najbardziej ucierpiały w wyniku powodzi. Pomoc pójdzie więc do konkretnych ludzi, którzy faktycznie jej potrzebują. W ten sposób przygotowane paczki trafią wspólnym transportem z naszego powiatu do tych, którzy stracili wszystko w powodzi.” – informuje starosta Zygmunt Worsa.
W taki sposób nasz powiat pomagał już powodzianom w tym roku i jest to najlepsza forma dotarcia do najbardziej potrzebujących. Nie zapomniano także o dzieciach, które we wrześniu będą musiały pójść do szkoły. Także dla nich odbędzie się specjalna zbiórka, która pozwoli na zakup książek czy artykułów szkolnych. Pomoc zostanie przekazana w możliwie jak najszybszym terminie.
źródło: powiat.swidnica.pl
Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcej