Muzycy Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk potrzebują pomocy po niedzielnym pożarze. Doszło do niego podczas koncertu w świdnickiej katedrze.
– Spora część osób pochodzi z niezamożnych rodzin, a więc utracili sprzęt, na który oszczędzali przez lata. A straty są naprawdę duże. Młodzi ludzie stracili futerały, akcesoria muzyczne jak np. ustniki, struny. Spalone zostały ubrania, ale też dokumenty i pieniądze. Sam zakup futerału do wydatek od ok. 2 do 5 tys. zł – wylicza Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny i dyrygent Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk.
Straty nie zostały jeszcze ostatecznie policzone, ponieważ muzycy do końca tygodnia koncertują.
– Liczymy na wsparcie ludzi dobrej woli i wierzę, że się nie zawiedziemy. Doskonale spisała się świdnicka publiczność, która w niedzielę, podczas spontanicznej zbiórki, wsparła muzyków kwotą blisko 2 tysięcy złotych. Miły gest spotkał nas również ze strony muzyków Filharmonii Wrocławskiej, którzy pożyczyli nam futerały i inne sprzęty, które strawił pożar. Dzięki temu możemy koncertować dalej, a przy okazji przeprowadzać kwesty – dodaje Stanisław Rybarczyk.
***
Jak można pomóc?
Młodych muzyków można wesprzeć finansowo. Wpłaty można kierować na konto fundacji Pro Arte: nr 42 1240 6670 1111 0000 5650 9559, Bank Pekao SA, 50-950 Wrocław, plac Powstańców Śląskich 9 z dopiskiem „Pożar w orkiestrze”.
źródło: swidnica.pl
Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcej