Przełamujemy bariery związane z nieuleczalną chorobą i śmiercią – mówi Henryka Kowalczyk. Wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej po raz czwarty organizuje kampanię "Hospicjum to też życie". Tegoroczna akcja przebiegać będzie pod hasłem "Hospicjum to też życie – Lubię pomagać". Kampania" Hospicjum to też życie" rozpocznie się w Wałbrzychu 4 października do 31 grudnia 2008 r. - Celem tegorocznej kampanii, którą objął patronatem prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, jest promowanie wolontariatu hospicyjnego, zachęcanie dzieci i młodzieży do pracy na rzecz chorych terminalnie, edukacja na temat końca życia, kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec chorych u kresu życia - wyjaśnia Henryka Kowalczyk, prezes wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. - Działalność wałbrzyskiego hospicjum wspiera grupa wolontariuszy, wspaniałych młodych ludzi, ale jest ich wciąż za mało. Zależy nam bardzo na zainteresowaniu młodzieży wolontariatem hospicyjnym, pozyskaniu wolontariuszy. Mamy nadzieję, że problematyka końca życia, starości, osierocenia i żałoby przestanie być tabu dla młodych ludzi. Wśród chorych nieuleczalnie, obok ludzi starych są również młodzi ludzi, są także rodzice dzieci.
Tegoroczna kampania pozwoli, po raz kolejny promować ideę hospicyjną, przybliżyć nasze hospicjum, ułatwić komunikację z osobami starszymi i chorymi, zainteresować społeczeństwo możliwościami wsparcia działalności hospicjum - dodaje Henryka Kowalczyk. Już 4 października o godz.19.00 odbędzie się koncert Janusza Radka w ramach akcji "Gramy dla hospicjum" z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej, który przypada 11 października. Koncert odbędzie się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, a dochód z niego przeznaczony zostanie na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego im. Jana Pawła II. Natomiast 22 października będzie dniem sadzenia żonkili na skwerach w ramach "Pól Nadziei". - "Pola Nadziei" to program stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Care z Wielkiej Brytanii, koordynowany w Polsce przez Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Symbolem akcji jest żonkil. Ideą programu jest edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los chorych nieuleczalnie a także pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjów. Tego dnia młodzież spotka się na pikniku przy hospicjum. Od października do grudnia pracownicy i wolontariusze hospicyjni odwiedzą szkoły i informować będą o działalności hospicjum a także zachęcać do pracy wolontarystycznej. - Zapraszamy także do odwiedzenia hospicjum ."Otwarte drzwi hospicjum" służyć będą temu celowi. Zależy nam na przełamywaniu stereotypów na temat hospicjum. To jest miejsce, w którym toczy się życie, wbrew pozorom wcale nie jest przygnębiające. Od października do grudnia w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizować będziemy zadanie pod nazwą "Wolontariat hospicyjny - bliżej człowieka". Przeszkolimy kandydatów na wolontariuszy. Działania zainicjowane w czasie trwania kampanii staną się początkiem trwałej współpracy szkół z wałbrzyskim hospicjum - podkreśla Henryka Kowalczyk.
Źródło: (RAD) / 30minut
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejSzkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach serdecznie zaprasza na koncert charytatywny, który odbędzie się już 15 stycznia 2025 roku.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej