Już 15 lat działa Poradnia Hospicyjno-Paliatywna w Wałbrzychu. Dwa lata temu powstało też Hospicjum Stacjonarne. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba podopiecznych poradni zwiększyła się niemal trzykrotnie. W pierwszym półroczu 2009 r. opieką poradni objętych było ponad 830 osób.
W planach działalności placówki do 2011 roku znalazła się rozbudowa i zwiększenie liczby łóżek. - Statystyki pokazują, że zapotrzebowanie na usługi hospicjum wzrasta z roku na rok. Konieczne stało się dobudowanie do istniejącego obiektu sal dla chorych oraz zaplecza magazynowego – mówi dyrektor poradni, Bronisław Krzan. W tej chwili w hospicjum znajduje się 13 łóżek, z czego 12 objętych jest kontraktem z NFZ. Wiele osób czeka w kolejce. - Aby zaspokoić potrzeby chorych i ich rodzin, powinniśmy mieć co najmniej 20 łóżek – podkreśla dyr. Krzan. Plan rozbudowy placówki jest realny w ciągu najbliższych kilku lat, przy podzieleniu tego zadania na poszczególne etapy. - Zaczniemy od projektu, potem nastąpi wyłonienie wykonawcy, a następnie stan surowy zamknięty. To można zrobić w ciągu 3 do 5 lat – wyjaśnia dyr. Krzan.
Towarzystwo Opieki Palitywnej wiele wysiłku wkłada w pozyskiwanie funduszy z różnych źródeł. Jednym z nich są odpisy podatkowe w wysokości 1 procenta. Znaczącą pomocą okazały się bale charytatywne, organizowane przez żonę prezydenta Piotra Kruczkowskiego, Violettę. - Kwota z balu prezydenckiego, to co najmniej 40 procent całości dotacji – podkreśla Bronisław Krzan. Z funduszy tych w ciągu ostatnich dwóch lat zakupiono m.in. łóżka dla pacjentów, pompy infuzyjne, materace przeciwodleżynowe, blaszany magazyn i samochód do wizyt domowych.
Korzystny może się okazać kontakt z firmą “Medicall”, która zaproponowała pomoc w poszukiwaniu sponsorów. Wyszukane przez “Medicall” osoby bądź firmy będą mogły przekazywać określone kwoty bezpośrednio na konto Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu albo wspomóc poradnię zakupionym przez “Medical” w imieniu sponsora artykułami medycznymi i sanitarnymi.
Wałbrzyskie hospicjum cieszy sę doskonałą opinią wśród rodzin, które korzystały z jego pomocy. - To są wspaniali ludzie, potrafią wesprzeć, a także pocieszyć w tych ciężkich dla nas chwilach. Nie mówiąc już o pomocy ściśle medycznej – mówi pani Krystyna, ktorej mąż znajdował się pod opieką hospicjum. - Rzeczywiście, muszę przyznać, że przez 15 lat naszej działalności nie mieliśmy ani jednej skargi – mówi dyrektor Bronisław Krzan. Potrzebę istnienia hospicjum potwierdzają wałbrzyszanie. Placówka funkcjonuje w znacznej mierze dzięki ich pomocy.
szela / regionalnatv.pl
Wojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcejKilkanaście osób z z Dzierżoniowa i okolic kolejny raz stara się dotrzeć do najbardziej potrzebujących w ramach wolontariatu Szlachetnej Paczki.
czytaj więcejJuż po raz 27. w Szkole Podstawowej Integracyjnej w Cierniach odbyło się uroczyste sadzenie żonkili, inaugurujące międzynarodową kampanię „Pola Nadziei”. To kampania, która ma na celu promowanie niesienia pomocy podopiecznym hospicjum oraz rozwój wolontariatu.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcej