Nikogo już chyba nie dziwi widok osoby pod wpływem alkoholu na ulicy. Na ulicach miejscowości w powiecie wałbrzyskim co krok można spotkać osobę na niestabilnych nogach. Wielu z nas skazuje takich ludzi na straty i zapomnienie. Alkoholizm to jednak przede wszystkim choroba, która jest uleczalna, ale nie leczona prowadzi do śmierci.
Alkoholizm to choroba, którą zaklasyfikowano do chorób społecznych.
-Obejmuje kompleks zjawisk psychofizycznych, wśród których picie alkoholu dominuje nad innymi zachowaniami mającymi wartość. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą pierwotną - mówi Jacek Kasprzak, dyrektor Zakładu Lecznictwa Odwykowego w Czarnym Borze.
Długotrwałe nadużywanie alkoholu powoduje nie tylko spustoszenie w ciele człowieka ale również w jego psychice. Człowiek taki zapomina o ważnych wartościach, o rodzinie i obowiązkach. Ludzie popadają w alkoholizm z różnych powodów. Popychają ich do tego problemy rodzinne, brak pracy, a nawet małe niepowodzenia. Często spotkać się można z sytuacją, gdy alkoholikami są osoby wykształcone, obyte w świecie i inteligentne. Nie ma reguły na to kto może zacząć nadużywać alkoholu a granica miedzy piciem do towarzystwa a nałogiem jest minimalna.
Alkoholików można, tak jak wszystko na świecie, sklasyfikować. Są ludzie, którzy lubią pić i ludzie, którzy muszą to robić. Dla tych pierwszych ratunku raczej nie ma, lecz dla tych drugich istnieje forma ratunku.
- Najważniejszą formą pomocy w placówkach leczących alkoholików jest psychoterapia uzależnienia od alkoholu, zajmująca się mechanizmami tworzącymi tę chorobę – wyjaśnia Telesfor Kasprzak.
Ale są jeszcze mitingi AA, grupy ze wsparciem psychologów a nawet psychiatrów i osób, które ten problem mają już za sobą. Przy wałbrzyskim MOPS-ie działa Komisja Do Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jest to instytucja państwowa pomagająca ludziom nie tylko uświadomić im o istnieniu ich problemu, ale również go rozwiązać. Pomocy potrzebują nie tylko alkoholicy, ale również ich otoczenie: rodzina, dzieci tzw. osoby współuzależnione.
- Całościowy, wzorcowy program psychoterapeutyczny dla osób uzależnionych i członków ich rodzin obejmuje: program psychoterapeutyczny dla osób uzależnionych od alkoholu, program informacyjno-edukacyjny dla członków rodzin; program psychoterapeutyczny dla osób współuzależnionych, program profilaktyczno-terapeutyczny dla młodzieży z rodzin alkoholowych, program psychoterapii dla Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz program pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie – wylicza dyrektor czarnoborskiego szpitala.
Anna Woźniak / 30minut
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejSzkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach serdecznie zaprasza na koncert charytatywny, który odbędzie się już 15 stycznia 2025 roku.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej