Każdy z nas wie, jak to jest, gdy nagotuje się za dużo jedzenia na święta czy inne okazje. Przez kolejne dni trzeba zjadać niemal na siłę przygotowane potrawy, bo jeśli nie zdążymy, zmarnujemy pożywienie. Nie musi tak się jednak dziać! Jeśli mamy nadmiar jedzenia, możemy się po prostu podzielić z innymi. I nie tylko od święta! W Dzierżoniowie można takie jedzenie po prostu zostawić w lodówce społecznej. Warto dzielić się z innymi nie tylko z okazji świąt!
Specjalna chłodziarka stoi przy wejściu do Ośrodka Pomocy Społecznej od ul. 11 listopada już od maja, druga taka stanęła w grudniu przy parafii „Na skałkach”. Z lodówki może skorzystać każdy, kto ma taką potrzebę. Można w niej zostawiać produkty żywnościowe lub je brać, jeśli ich potrzebujemy.
Społeczna lodówka daje nie tylko szansę na wzięcie udziału w akcji pomocowej dla potrzebujących, ale też wpisanie się w ekologiczny trend „no waste” - czyli niemarnowania jedzenia.
Można w niej zostawiać takie produkty spożywcze, które sami chcielibyśmy zjeść - to najprostsza zasada do zapamiętania. W lodówce można umieszczać tylko produkty świeże, nieprzeterminowane oraz te, które minimalnie są po terminie określony jako „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły daty „należy spożyć do”.
W specjalnej chłodziarce można również zostawiać produkty suche: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciastka itd. (wszystkie muszą być w nieuszkodzonych opakowaniach), produkty w opakowaniach zamkniętych typu konserwy, słoiki, próżniowe, sery, jogurty, twarogi w oryginalnie zamkniętych opakowaniach oraz pieczywo, warzywa i owoce. Osoby, które chcą pomóc potrzebującym mogą również przekazywać wyroby własne – przetwory, ciasto, gotowe dania starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem i datą przygotowania.
To świetna okazja, by np. po domowym przyjęciu czy świętach, przekazać nadmiar dobrego jedzenia osobom w potrzebie. Lodówka jest czynna całą dobę, każdy ma do niej swobodny i oczywiście nieodpłatny dostęp.
Źródło: dzierznoniow.pl
Zrzutka dla Damiana Stolarczyka "Jaśka" na rehabilitację, leczenie wzroku i słuchu po wypadku.
Drodzy przyjaciele i rodzino, zwracamy się do was z ogromną prośbą o wsparcie dla naszego Damiana. Jak wiecie Damian 18 czerwca tego roku miał wypadek motocyklowy który wywrócił jego życie do góry nogami. Zawsze był aktywny. Jest wiernym kibicem Wałbrzyskiego Górnika, od 10 lat jeździ na prawie wszystkie mecze. Jego hobby to sport, góry i czytanie. Nie potrafił leniuchować, posiadał dwie prace w których ma wspaniałych przyjaciół. To wszystko niestety od dwóch miesięcy jest dla niego nieosiagalne. Na chwilę po wypadku wydawało się że wyjdzie z tego bez większego szwanku lecz niestety jest dokładnie odwrotnie. Po około miesiącu dopiero opuścił OIOM. Do dnia dzisiejszego przebywa na chirurgi ogólnej w Wałbrzychu, niestety nie słyszy, nie widzi, i nie wstaje z łóżka, powoli zaczyna wracać mu świadomość gdzie jest, co się stało i jakie konsekwencje przyniósł mu wypadek. Na chwilę obecną lekko poprawił się wzrok ale słuch niestety zerowy. Zaczynamy fizjo terapię i szukamy wyspecjalizowanego ośrodka który mógłby jakoś pomóc że sluchem. Nie wiemy jak długo potrwa jego hospitalizacja i powrót do zdrowia ale napewno powrót do formy zajmie mu bardzo dużo czasu, wysiłku fizycznego i psychicznego. Dlatego jeszcze raz wszystkich prosimy o wsparcie. Będziemy na bieżąco starać się was informować o postępach w leczeniu.
6 września 2021r. ruszyła kolejna edycja konkursu grantowego Fundusz Toyoty - "Dobre pomysły zmieniają nasz świat" w aglomeracji wałbrzyskiej i powiecie oławskim.
Fundusz Toyoty stworzony przez fabrykę Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach co roku wspiera oryginalne i ciekawe projekty organizacji non-profit, które realizowane są w aglomeracji wałbrzyskiej lub powiecie oławskim, zakładają trwałą zmianę w otoczeniu i związane obszarami priorytetowymi firmy, którymi są: ekologia, edukacja techniczna, sport, bezpieczeństwo na drogach oraz poprawa mobilności/swoboda poruszania się.
Ewa - mama, córka, siostra, ciocia, przyjaciółka, serdeczna koleżanka, niezłomna miłośniczka sportu i nauczycielka wychowania fizycznego - potrzebuje wsparcia.
Dnia 1 czerwca br. dzięki alarmowi jej mamy i szybkiej reakcji bliskich współpracowników została znaleziona w miejscu pracy. Wezwano pogotowie. Miała problemy z mową i podejrzewano udar, ale w szpitalu okazało się, że to tętniak. Została dwukrotnie zoperowana, ale krwiak był rozległy i zajął spory obszar jednej z półkul mózgowych. W chwili obecnej Ewa pozostaje w śpiączce, jest pod respiratorem i nie reaguje na zewnętrzne bodźce.
Zapraszamy serdecznie na charytatywne zawody w biegach górskich Silver Run w roku 2021, Państwa udział w zawodach to aktywna pomoc dla dzieci i młodzieży z domów dziecka, ośrodków resocjalizacyjno-socjoterapeutycznych, ubogich i dysfunkcyjnych rodzin, oraz dzieciom niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia Nasz Dom w Piwnicznej Zdrój.
To dzięki Państwu młodzi ludzie w trudnej sytuacji życiowej mogą korzystać z darmowych pozaszkolnych zajęciach wychowania fizycznego, m.in. wspinaczkę sportową, piłkę ręczną, narciarstwo zjazdowe i wiele innych dyscyplinach.
Numer KRS Fundacji Merkury z Wałbrzycha: 0000191584
Cel szczegółowy: BOGDAN