Leśniczy Roman Zięba w otoczeniu uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych. Śmieci porzucone wśród drzew, przemykające po leśnych ścieżkach samochody, puszczane luzem psy. To największe bolączki leśników jak Polska długa i szeroka. Leśnicy w Wałbrzychu wzięli się na sposób. Nawiązali współpracę ze szkołami i w lesie, przy ognisku i pieczonych kiełbaskach przekonują, że warto las kochać i dobrze traktować. Uczniowie klas 4 - 6 z Zespołu Szkół Integracyjnych już wyglądają na przekonanych. - Atmosfera w lesie jest fantastyczna. Można odetchnąć świeżym powietrzem, odpocząć. Można spotkać sarnę, albo dzika. Tylko muflonów jest bardzo mało. Jest cicho i spokojnie - chwalą las dzieci. Wiedzą też że: nie wolno hałasować, jeździć samochodami, palić ognisk, zostawiać szklanych butelek i innych śmieci, straszyć zwierząt. Wiedzą też, że w lesie rosną dęby, świerki, brzozy i buki. - Duża ilość buków oznacza, że na tym terenie dominują gleby górskie - dodaje, bardzo zainteresowany tą tematyką Radek Rychter. Leśne zajęcia i współpracę z nadleśnictwem bardzo sobie chwali nauczycielka przyrody, Elżbieta Ślusarska.
- To znakomita forma przekonania dzieci, jak ważne jest właściwe zachowanie w lesie. Jeśli teraz się tego nie nauczą, to nie będą szanować przyrody jako ludzie dorośli – podkreśla. Roman Zięba z Nadleśnictwa Wałbrzych docenia rolę edukacji, choć leśnicy mają przy tym dużo dodatkowej pracy. - Las, to producent tlenu. Bez lasu nie ma życia. Im wcześniej uczniom o tym powiemy, tym lepiej. Na szczęście dzieci okazują duże zainteresowanie sprawami przyrody, chętnie się uczą o drzewach, ptakach i zwierzętach. Jest bardzo duża szansa, że już jako dorośli, nie będą wysypywać śmieci na skraju lasu i przekażą te pozytywne zachowania z kolei swoim dzieciom - mówi Roman Zięba. I dokłada drewna do ogniska, rozpalonego na wyznaczonym terenie. To nagroda dla uczniów za naukę o lesie i dobrze rozwiązane testy.
Źródło: (Szela) / 30minut
W dniach 20-21 maja 2026 roku odbędzie się 9. edycja tour de wind pod hasłem „Back to Routes”. To jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń rowerowych w branży energetyki wiatrowej, które łączy sportową rywalizację, pasję do kolarstwa oraz ideę zrównoważonego rozwoju. W tegorocznej edycji udział może wziąć nawet 350 uczestników.
czytaj więcejRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w mobilnej akcji poboru krwi, która odbędzie się 24 lutego w Świebodzicach.
czytaj więcejRzecznik Praw Pacjenta, we współpracy z Alzheimer Polska, uruchomił ogólnopolską bezpłatną infolinię „Helpline” skierowaną do osób chorych na chorobę Alzhei-mera oraz inne zaburzenia otępienne, a także do ich rodzin i opiekunów.
czytaj więcejDo piątku w Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu działa Mobilny Punkt Konsultacyjny „Trzymamy Cię!” – bezpieczna, otwarta przestrzeń, w której bezpłatnie dyżurują specjaliści gotowi do rozmowy i pomocy osobom doświadczającym trudnych emocji czy kryzysów psychicznych. To miejsce bez ocen, bez formalności i bez konieczności wcześniejszego zapisu.
czytaj więcej26 lutego nasze miasto połączy się z miliardami ludzi na całym świecie w ramach akcji ONE BILLION RISING – największej globalnej kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy seksualnej i fizycznej wobec kobiet i dziewcząt.
czytaj więcej