Dariusz Gil, więzień zakładu karnego we Wrocławiu, został Dolnośląskim Wolontariuszem Roku 2011. Zwycięzca pokonał prawie setkę innych kandydatów nominowanych do tego zaszczytnego tytułu. Podczas gali finałowej, nie ukrywał, że jest ogromnie zaskoczony oraz zmotywowany do dalszej pracy dla osób potrzebujących. To była już ósma i rekordowa odsłona konkursy „Dolnośląski Wolontariusz Roku”. Do tej edycji zgłoszonych zostało aż 96 osób z terenu całego województwa. Wszyscy nominowani odebrali dyplomy i podziękowania za ciężką, całoroczną pracę na rzecz potrzebujących.
- To była rzeczywiście rekordowa edycja, zarówno pod względem liczby uczestników, jak i pod kątem średniej wieku. Ponad połowa nominowanych, to osoby poniżej 18 roku życia, a najmłodsza wolontariuszka ma dziewięć lat. – wymienia Radosław Bednarski z Regionalnego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, współorganizatora konkursu. Celem przedsięwzięcia jest promowanie idei wolontariatu oraz propagowanie aktywności społecznej wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Nominowanych do konkursu mogły zgłaszać organizacje pozarządowe i instytucje, które chciałby nagrodzić wolontariuszy działających na terenie województwa. - Wolontariusze są jak tlen dla organizacji pozarządowych. Nie moglibyśmy funkcjonować bez ich aktywności. To właśnie oni często są liderami wśród lokalnych społeczności i pobudzają ich do działania - tłumaczy Łukasz Domagała z RCWIP. Przez kapitułę konkursu „szklanymi sercami” zostało obdarowanych 11 osób, które szczególnie wyróżniają się swoją aktywnością jako wolontariusze. Statuetkę odebrał również pracownik wałbrzyskiego hospicjum, który angażuje wychowanków młodzieżowego ośrodka socjoterapii do pomocy w placówce. - Udzielają się w hospicjum, pomagają personelowi, wykonują prace porządkowe, oraz są wsparciem dla osób chorych. Ta nagroda jest także dla nich - mówi Tomasz Drzyzga z Zakładu Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu. Główna nagroda i tytuł Dolnośląskiego Wolontariusza Roku 2011 trafił jednak do Dariusza Gila, który uprawia wolontariat w bardzo specyficznych warunkach. Zwycięzca konkursu jest więźniem zakładu karnego we Wrocławiu, gdzie od 4 lat organizuje akcje, pomagając najbardziej potrzebującym. Osadzeni w zakładzie przekazują, zarobione podczas pobytu w placówce pieniądze, między innymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki tym funduszom udało się zakupić wózek inwalidzki oraz sprzęt rehabilitacyjny. - Jest to dla nas szansa, by móc zrehabilitować się za popełnione czyny. Widzę zmiany u osób z zakładu, którzy wcześniej byli obojętni na ludzką krzywdę. Teraz jest zupełnie inaczej – tłumaczy Dariusz Gil, Dolnośląski Wolontariusz Roku 2011. Konkurs nagradzający dolnośląskich wolontariuszy został zorganizowany przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. W tym roku wpisał się w obchody Europejskiego Roku Wolontariatu.
źródło:30minut.pl
Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcej