To były szczególne wakacje dla dzieci z Dolnego Śląska. Najmłodszym z Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu radosny i beztroski czas zafundowała Fundacja Warty i Kredyt Banku S.A. „Razem możemy więcej” we współpracy z wałbrzyskim Stowarzyszeniem Forum Aktywności Lokalnej. Trzydzieścioro dzieci z dotkniętej tegoroczną powodzią gminy Ryglice w powiecie tarnowskim przez dwa tygodnie wypoczywały w bazie letniej Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej w Wilczu. Pobyt sfinansowano dzięki firmom oraz prywatnym darczyńcom z naszego regionu, a inicjatorem tej akcji była posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Teraz najmłodsi wracają już do normalnego przedszkolno-szkolnego życia. Pozostały wspomnienia. Dzieci z Domu Małego Dziecka w Wałbrzychu już po raz kolejny objęła swoją opieką Renata Klein. Na co dzień pracownica wałbrzyskiego oddziału Kredyt Banku SA oraz wolontariuszka stowarzyszenia Forum Aktywności Lokalnej. Dzięki jej staraniom podczas tegorocznych wakacji udało się zorganizować letni wypoczynek dla maluchów z placówki opiekuńczej.
– Było warto. Dzieciaki były takie szczęśliwe bawiąc się na morskiej plaży- mówi Renata Klein. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Warty i Kredyt Banku S.A. „Razem możemy więcej”. Fundacja na ten cel przekazała 5000 złotych. Podopieczni Domu Małego Dziecka wyjechali wraz z opiekunami na 2 tygodniowy odpoczynek do Ustronia Morskiego.Na dzieci czekało tam wiele atrakcji. Spotkanie z piratami w wiosce pirackiej, harce w ogromnym domu zabaw, jazda cufcią do latarni morskiej w Gąskach, kino, wizyta w skansenie chleba. Pogoda dopisała więc nie zabrakło też plażowania i taplania się w morskiej wodzie. Dzieciaki wróciły zachwycone. W Wałbrzychu na odruch serca mogły też w tym roku liczyć dzieci obszarów objętych powodzią. Dzięki staraniom posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej kilkanaście osób prywatnych i firm złożyło się na sfinansowanie kolonii letnich w Wilczu dla trzydzieściorga najmłodszych.
– Pomysł pojawił się podczas spotkania koła społeczno gospodarczego platformy obywatelskiej w powiecie wałbrzyskim, któremu przewodniczę. Nie chcieliśmy jednak, aby sprawa była kojarzona politycznie, dlatego zbiórkę publiczną ogłosili harcerze, my pomagaliśmy gromadzić pieniądze – mówi posłanka. Komendantka wałbrzyskiego hufca Nadzieja Homenda, nie miała wątpliwości, że pomysł był bardzo dobry. – Cały pobyt chcieliśmy zorganizować w taki sposób, żeby dzieciaki stale miały coś ciekawego do roboty i nie myślały o przeżytej traumie. Chyba się udało, bo nikt nie chciał wracać do domu – opowiada. Najmłodszy z uczestników miał 7, a najstarszy 18 lat. Nad jeziorem w Wilczu spędzili dwa tygodnie. – Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Byliśmy przygotowani na taką sytuację, że niektóre dzieci przyjadą tylko z tym co mają na sobie. Nie wiedzieliśmy czy po strasznych przeżyciach w ogóle będą chciały włączyć się do zabawy. Okazało się jednak, że grupa była świetna. Doskonale się z nimi dogadywaliśmy – mówi Homenda. Wyjazd ten nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc firm i osób prywatnych z naszego regionu. – Dziękuję naszym lokalnym mediom za nagłośnienie sprawy. To w dużej mierze przyczyniło się do sukcesu. Pobyt jednego dziecka kosztował 700 złotych. To sporo pieniędzy – wyjaśnia posłanka Mrzygłocka.
źródło: regionalnatv.pl
Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcejWojewoda dolnośląski informuje, że od dnia 21 października 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 roku, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o powyższą pomoc.
100 metrów sześciennych! Właśnie tyle śmieci wydobyli z Jeziora Bystrzyckiego żołnierze pracujący niestrudzenie w ostatnich tygodniach, by przywrócić przedpowodziowy blask naszej okolicy.
Podczas wrześniowej powodzi lokalne rzeki, w tym największa z nich – Bystrzyca, porywały wszystko co stanęło im na drodze.
czytaj więcej