28 sierpnia br. członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic uczestniczyli w zorganizowanej, po raz pierwszy przez Archidiecezję Wrocławską, Pielgrzymce dla Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół pod hasłem "Bądźmy świadkami miłości".
W deszczowy sobotni poranek grupa ponad 50 osób ze Świebodzic wyruszyła autokarem do Opactwa w Henrykowie, gdzie pod przewodnictwem Metropolity Wrocławskiego Ks. Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego została odprawiona Msza Święta w intencji Pielgrzymów.
Celem pielgrzymki była oczywiście wspólna modlitwa, integracja osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku, stworzenie płaszczyzny porozumienia i wzajemnego wsparcia wśród niepełnosprawnych.
Interesujące przesłanie podczas Mszy Świętej przekazał niepełnosprawnym oraz ich opiekunom ksiądz Marek Bałwas, który swoją sprawność fizyczną utracił w 2003 roku, kiedy w wypadku komunikacyjnym złamał kręgosłup. Podczas kazania Ksiądz siedząc na wózku inwalidzkim mówił o głębokim sensie życia każdego niepełnosprawnego i o wielkiej miłości jaką Bóg ma dla każdego poniżonego, słabego i chorego człowieka.
W programie Pielgrzymki poza sprawami duchowymi znalazł się czas dla spraw fizycznych. Pielgrzymi mieli okazję wraz z przewodnikiem zwiedzić opactwo, które powstało w 1225 roku i słynie w świecie z pięknej barokowej architektury oraz z Księgi Henrykowskiej - klasztornej kroniki, pisanej w latach 1268-73 przez opata Piotra, a w 1310 roku uzupełniona przez anonimowego zakonnika.
To w tej "Księdze" zostały utrwalone słynne słowa, które uznaje się za pierwsze zapisane zdanie w języku polskim - "daj teraz ja pomielę a ty odpocznij" ("day ut ia pobrusa a ty poziwai").
Pielgrzymi ze Świebodzic mają wielką nadzieję, że w2011 roku Archidiecezja Wrocławska zorganizuje po raz drugi Pielgrzymkę do Henrykowa, gdzie niepełnosprawne osoby oraz ich rodziny i przyjaciele znajdą w modlitwach i kazaniu siły do poszukiwań wiary nadziei i miłości
źródło: swiebodzice.pl
W dniach 20-21 maja 2026 roku odbędzie się 9. edycja tour de wind pod hasłem „Back to Routes”. To jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń rowerowych w branży energetyki wiatrowej, które łączy sportową rywalizację, pasję do kolarstwa oraz ideę zrównoważonego rozwoju. W tegorocznej edycji udział może wziąć nawet 350 uczestników.
czytaj więcejRegionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w mobilnej akcji poboru krwi, która odbędzie się 24 lutego w Świebodzicach.
czytaj więcejRzecznik Praw Pacjenta, we współpracy z Alzheimer Polska, uruchomił ogólnopolską bezpłatną infolinię „Helpline” skierowaną do osób chorych na chorobę Alzhei-mera oraz inne zaburzenia otępienne, a także do ich rodzin i opiekunów.
czytaj więcejDo piątku w Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu działa Mobilny Punkt Konsultacyjny „Trzymamy Cię!” – bezpieczna, otwarta przestrzeń, w której bezpłatnie dyżurują specjaliści gotowi do rozmowy i pomocy osobom doświadczającym trudnych emocji czy kryzysów psychicznych. To miejsce bez ocen, bez formalności i bez konieczności wcześniejszego zapisu.
czytaj więcej26 lutego nasze miasto połączy się z miliardami ludzi na całym świecie w ramach akcji ONE BILLION RISING – największej globalnej kampanii na rzecz przeciwdziałania przemocy seksualnej i fizycznej wobec kobiet i dziewcząt.
czytaj więcej