sowie

Pomoc dla potrzebujących, akcje charytatywne, społeczne, ekologiczne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-10-24 12:56

Ostatni komentarz: Wystarczy przeczytać i zrozumieć, a nie interpretować wg własnego rozumu to nie wiersz!!!
Wyraźnie masz napisane, że wiadomość możesz zostawiać na automatycznej sekretarce w każdym dniu o dowolnej porze :)
dodany: 2009.06.11 12:26:09
przez: gość
czytaj więcej
Data newsa: 2009-05-07 21:58

Ostatni komentarz: Witam,brawo Panie Prezydencie Murdzek za udostępnienie bezpłatnie lokalu na biuro i,że w Świdnicy nareszcie będzie gdzie udać się po pomoc prawną.
dodany: 2009.05.10 11:40:40
przez: roman
czytaj więcej
Data newsa: 2009-01-22 12:22

Ostatni komentarz: Serdecznie pozdrawiam uczestników szkolenia - mam nadzieję, że parafraza sprawdza się na codzień ;-)
dodany: 2009.02.05 18:58:15
przez: Justyna
czytaj więcej
Data newsa: 2009-01-19 13:15

Ostatni komentarz: Witam- chciałem sprostować, stan surowy nie zagrał w Wałbrzychu, powód- choroba Daniela (bas). Zatem informacja jest nieprawdziwa. Pozdrawiam
dodany: 2009.01.24 12:45:37
przez: Kogut stan surowy
czytaj więcej
Data newsa: 2008-08-22 13:28

Ostatni komentarz: bardzo się cieszę,że Juli udało się przeżyć.moja córeczka urodziła się z wagą 650g w 23 tyg. ciąży ale niestety mogłam się nią nacieszyć tylko m-c - 3 dni .zmarła 5 września tego roku.trzymam za Juleczkę kciuki-silna kobietka!!!!
dodany: 2008.11.01 20:51:58
przez: joanna28
czytaj więcej
Wałbrzyski ZUS ratuje kasztanowce
2008-10-17 16:00

Pracownicy Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałbrzychu od lat pomagają chorym drzewom zaatakowanym przez szrotówka kasztanowcowiaczka. W tym roku akcja ratowania wałbrzyskich kasztanowców odbędzie się 21 i 22 października. Już siódmy raz pracownicy wałbrzyskiego Oddziału ZUS przystępują do ogólnopolskiej akcji grabienia opadłych liści kasztanowców. - W ten sposób pomagamy chorym drzewom przy przepięknej kasztanowej alei w dzielnicy Nowe Miasto – wyjaśnia Renata Krajcarz z wałbrzyskiego ZUS-u. - W tym roku akcja zostanie przeprowadzona na ul. Lotników w dniach 21 i 22 października. We wtorek i w środę od godz. 16.00 w akcji grabienia opadłych liści kasztanowców weźmie udział około 100 pracowników naszego zakładu. Transport zbieranych liści zabezpieczą służby miejskie. Szrotówek kasztanowcowiaczek po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 1998 roku, niszcząc drzewa w okolicach Wrocławia. Gąsienice tego motyla odżywiają się wyłącznie miękiszem liścia kasztanowca, pozostawiając górną i dolną skórkę nienaruszoną, co powoduje powstawanie charakterystycznych "min," z czasem pokrywających większą lub całą powierzchnię liścia.


W efekcie uszkodzeń kasztanowce osłabiają się, przedwcześnie zrzucają liście i gorzej zimują. Coroczne uszkodzenia mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zamierania drzew. Jak wynika z przeprowadzonych badań, dokładne wygrabienie i usunięcie opadłych liści jest najskuteczniejszym udokumentowanym sposobem na ograniczenie populacji tego szkodnika. Dzięki temu wiosną powstałe z larw motylki nie przedostaną się na zdrowe liście kasztanowców. Potwierdzeniem skuteczności przedsięwziętych działań jest komunikat wydany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin w Wałbrzychu. - Niezwykle cenne i pożądane są inicjatywy niektórych osób prywatnych, instytucji i zakładów organizowania jesiennych akcji wygrabiania i niszczenia opadłych liści kasztanowców. Zdecydowany prym wiedzie tu Oddział ZUS w Wałbrzychu, który od wielu lat - dzięki zrozumieniu problemu przez kierownictwo i pracowników corocznie organizuje takie działania. Mam nadzieję, że świadomość problemu przez pracowników ZUS oraz ich zaangażowanie organizacyjne będzie świetnym przykładem dla innych środowisk - podkreśla Dorota Kołodziejczyk-Głowacka, kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin w Wałbrzychu. Do grabienia liści zostali zaproszeni mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto, do których pracownicy ZUS skierowali apel o pomoc w ratowaniu drzew.
Źródło: Robert Radczak / 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: