Ponad 130 osób na co dzień zajmujących się problemami przemocy w rodzinie wzięło udział w Świdnicy w specjalnej konferencji "Razem bezpieczniej” oraz warsztatach tematycznych.
Realizuje je miasto Świdnica i powiat świdnicki w ramach przedsięwzięcia nazwanego "Drużyna”. Powód? Samorządy oraz instytucje pomocy społecznej chcą wspólnie działać i pomagać potrzebującym, ofiarom przemocy, a szczególnie krzywdzonym dzieciom. Czwartkowa konferencja, 26 marca, poświęcona była właśnie przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci.
- Jestem głęboko przekonany, że tylko działaniem w grupie dorośli mogą się zmierzyć z problemem przemocy w rodzinach. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Przegapienie jakiejkolwiek sytuacji to dramat dotyczący ludzkiego życia. W pojedynkę niewiele uda się zdziałać, dlatego cieszę się z takiego zainteresowania konferencją i warsztatami – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Istotna jest wspólna pomoc i interwencja, bo tak robi drużyna. Właśnie taką drużynę tworzymy i w różnych sytuacjach życiowych staramy się działać oraz pomagać każdej rodzinie. Razem możemy zdziałać więcej – dodaj Zygmunt Worsa, świdnicki starosta.
- Dziecko najbardziej szczęśliwe jest w rodzinie, ale musi to być zdrowa rodzina. Należy zrobić wszystko i połączyć siły, by dziecko i rodziny zyskiwały odpowiednie wsparcie – uważa Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, który uczestniczył w świdnickiej konferencji.
W czwartkowej konferencji i warsztatach wzięli udział m.in. pedagodzy i dyrektorzy szkół, psychologowie, sędziowie, policjanci, pracownicy socjalni, przedstawiciele świetlic środowiskowych.
Wśród prelegentów znaleźli się:
- Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy;
- Agata Filip, pedagog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, pracownik Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze;
- Mirosława Kątna, psycholog, przewodnicząca Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka;
- Robert Klimkiewicz, psycholog w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Świdnicy;
- Justyna Kwiatek, sędzia Sądu Rejonowego w Świdnicy, Wydział Karny;
- Sabina Lasok-Chwiedoruk, psycholog, certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, biegły sądowy;
- Agnieszka Widera-Wysoczańska, adiunkt Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Źródło: um.swidnica.pl
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, chorobą, która staje się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Depresja dotyka coraz młodsze osoby i wpływa na wiele aspektów życia społecznego. Celem kampanii „Stop Depresji” jest zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców na ten temat.
czytaj więcejSzkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach serdecznie zaprasza na koncert charytatywny, który odbędzie się już 15 stycznia 2025 roku.
czytaj więcejZapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
czytaj więcejFundacja Pracodawcy Pomorza oraz Rada Regionów Konfederacji Lewiatan zwracają się do wszystkich firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan o wsparcie akcji pomocowej dla powodzian Przedsiębiorcy-Przedsiębiorcom.
czytaj więcejPunktualnie o 5:00 rano 2 listopada, 24-osobowa grupa świebodziczan wyruszyła w stronę Śnieżki. Ekipa, pełna energii i determinacji, zwarta i gotowa, udała się by pokonać trasę, mając przy tym charytatywny cel – zbiórka środków na leczenie Piotrusia Falgowskiego. Kilkunastogodzinna piesza wędrówka, zakończyła się sukcesem! Uczestnikom udało się pokonać 60 km drogi i 2200 m wspinaczki.
czytaj więcej